Yeşil Holding
Yeşil Holding

TARİHÇE

Yeşil Holding, çatısı altında inşaat, enerji, telekomünikasyon, hizmet ve üretim alanında Türkiye ve Amerika merkezli halka açık şirketler ve bağlı ortaklıkları bir arada bulundurmaktadır.

İnşaat sektöründe odaklanmış yapısı ile sektörde birçok ilke imza atan Yeşil Holding’in halka açık iştiraklerinden Yeşil GYO, gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapmak üzere 1997 yılında kurulmuş bir portföy yönetim şirketidir. Hisse senetleri 1999 yılından itibaren Borsa İstanbul’da işlem gören Yeşil GYO, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin kurucu üyesi ve Türkiye’de kurumsal derecelendirme yapan ilk ve tek GYO olarak 10 üzerinden 9,02 Kurumsal Derecelendirme Notunun sahibidir.

Türkiye’nin 14 bin konut ile en büyük projesi olan Innovia’yı da portföyünde bulunduran Yeşil GYO, Türkiye’nin konuta yatırımının kira geliri ile karşılanması noktasında Avrupa’da geldiği seviyeyi değerlendirerek yeni dönemde kar payı maksimizasyonu için portföyünü, kira geliri endeksli yatırım modeline dönüştürmeyi hedeflemektedir.

Grubun inşaat konusunda 2001 yılından bu yana sektörde ses getiren yenilikçi projeleri hayata geçiren şirketi Yeşil İnşaat, Türkiye’nin özel sektörde gerçekleşen en büyük projesi olan 14.000 konutluk Innovia'nın 8.000’den fazla konutunu teslim etmiş ve bu büyük projeyi tamamlamak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. “Sadece inşaat yapmıyoruz, içine yaşamı da katıyoruz!” sloganı ile çalışmalarını sürdüren Yeşil İnşaat, uluslararası deneyimleri ve standartları değiştiren proje anlayışı ile pek çok farklı alanda marka projelere imza atmaktadır. Yeşil İnşaat, Aralık 2012 tarihinde grubun halka açık diğer iştiraklerinden Yeşil Yapı tarafından satın alınarak yeni bir yapıya kavuşmuştur.

1979 yılında kurulmuş ve 1993 yılında halka açılarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan ilk inşaat şirketi olan Yeşil Yapı, 1980 yılında inşaat alanında ilk uluslararası sözleşmeye de imza atmıştır. Türkiye’deki birçok projenin yanında Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Litvanya, Bosna, Libya ve Suudi Arabistan’da da çok sayıda projeyi tamamlamış olan Yeşil Yapı stratejik olarak Afrika ve Ortadoğu’ya odaklanmıştır.

Enerji sektöründe yatırımlarına hız ve ağırlık veren Yeşil Holding’in bu alanda faaliyet gösteren şirketi Ortadoğu Enerji, çevre dostu enerji üretimi yapmaktadır. Kemerburgaz Odayeri, Şile Kömürcüoda ve Kocaeli Solaklar sahalarında yenilenebilir enerji kaynaklarına endeksli Türkiye’nin en büyük çöp gazından (LFG) enerji üretimi yapan tesislerine sahiptir. 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan İstaç A.Ş. tarafından açılan çöp gazından elektrik enerjisi ihalesini kazanarak faaliyetlerine bugüne kadar devam etmektedir. Ortadoğu Enerji, rüzgâr enerjisi alanlarındaki yatırımlarının yanı sıra yeraltı kaynaklarından enerji üretimi için jeotermal enerji konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Telekomünikasyon alanındaki yatırımlarını ağırlıklı olarak Amerika merkezli yürüten Yeşil Holding’in bu alanda kendi ekipleri aracılığı ile geliştirdiği yazılımlar aracılığı ile yılda 10 milyar dakikalık görüşmeyi sonlandırmakta ve günde 16 milyon münferit görüşme sağlamaktadır. Bu sektördeki ilk şirketi tel3.com 1994 yılından bu yana son kullanıcılara uzak mesafe telefon hizmeti vermektedir. Hisseleri Toronto Stock Exchange (TSX)’de işlem gören Phonetime ve diğer bir şirketi Next Communications ile mobil ve sabit telekom operatörlerine altyapı hizmeti sunan Yeşil Holding, Meksika’da bulunan 11 özel telekom bağlantı lisansına sahip şirketten biri olan Asiya Communicasiones ile de Amerika ve Meksika arasında alt yapı hizmeti sağlamaktadır.

Grubun inovasyona dayalı çalışma anlayışının en önemli göstergelerinden biri olan Renco, başta inşaat sanayi olmak üzere pek çok farklı sektörde kullanılan kompozit ürünlerin patent sahibi ve tedarikçisidir. Grubun halka açık olmayan şirketleri içerisinde öncelikli yere sahip Renco, ürünlerinin tasarım, araştırma – geliştirme ve üretim faaliyetleri üzerinde 20 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Üretimin ilk adımı olan tasarımdan başlayarak, malzeme seçimi, üretim ve montaj aşamalarının tümünü kendi bünyesinde çözebilecek teknik donanım, uzmanlık ve “gerçek yüksek kalite” anlayışı ile hizmet vermektedir.

Grubun en yeni şirketi Wowwo, sektöre yeni bir soluk getiren inovatif bir iş fikri olarak 2017 yılı Ocak ayında faaliyete geçti. Dünyada bir ilk olan sistem, banka kredisi veya benzer finansman yöntemlerini kullanmadan senetle 2. el araç alım satımı yapabilen bir sistemdir. Kısa süre içerisinde yakaladığı başarı grafiğini her geçen gün yükselten Wowwo, bir yılda cirosunu 100’e katlayarak büyüme hızı hedeflerini beklenenin çok üzerinde bir ivme ile gerçekleştirmiştir. Bu süreçte sektörde adından sıkça bahsettiren bir kuruluş haline gelmiştir. Wowwo, 30 ilde sisteme üye binlerce galeri ve on binlerce araç stoğu ile Avrupa’nın 2. el araç devidir. Yüzlerce kişilik profesyonel ekibi ile Crm’den satış sonrası hizmetlere kadar her konuda müşterilerine ve iş ortaklarına en yüksek kalite standartları ile hizmet vermektedir.

Yeşil Holding ve yatırımları hakkında daha detaylı bilgiye sayfamızın diğer bölümlerinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Holding