Yeşil Holding

YEŞİL ÇATI

Yeşil Holding var olduğu sürece devam ettirilmesi planlanan, Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk projesi haline gelmesi hedeflenen Yeşil Çatı, Haziran 2012’de lanse edilmiştir. Tüm Türkiye’nin dahil olabileceği Yeşil Çatı, gün geçtikçe büyüyerek toplumsal bir sorumluluk projesi haline gelecektir. Desteklediği kurumlar ve destek aldığı kurumlar, gönüllü şahıslar ile birlikte büyüyecek olan proje sosyal sorumluluk projeleri arasında iz bırakacaktır.

İnsanların öncelikli ihtiyaçları arasında olan barınma ihtiyacına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan ve bu konuya dikkat çeken Yeşil Çatı projesi ile öncelikli olarak yetim çocuklu dul kadınlara, şehit ailelerine ve ardından diğer ihtiyaç sahiplerine evleri verilecek.

Yeşil Holding’in gelirlerinin belirli bir bölümünün aktarılacağı Yeşil Çatı projesinde kamu-özel sektör işbirliği ön plana çıkacak. Proje kapsamında Yeşil, valilikler, belediyeler, diğer kamu kuruluşları ve hayırsever vatandaşların sağlayacağı arazilere bedelsiz olarak konut inşa edecek. Projenin en önemli noktası kamu kuruluşları, kurumsal şirketler ve hayırseverlerin desteği ile büyüyecek olan Yeşil Çatı projesi Türkiye’nin en büyük toplumsal sorumluluk projelerinden biri olacak.

Yeşil Holding’in iştiraklerinden Renco Kompozit Ürünleri firmasının Türk mühendisleri tarafından yapılmış, patentli sistemi ile inşa edilecek olan yapılar çok hızlı süre içerisinde yapılabilecek. Renco firmasına ait basında lego evler olarak lanse edilen, afet şiddetinde depreme dayanıklı, 100 yıl ömrü olan bu özel yapılar ihtiyaç sahiplerine güzel bir evde yaşama fırsatı verecek. Yeşil Holding, ihtiyaç sahiplerine ev yapılması dışında sağlık ocağı, okul, aş evi gibi ihtiyaç duyulan diğer yapıları da Yeşil Çatı projesi ile hayata geçirecek.

Yeşil Çatı’nın ilk projesi Van’da yapıldı

Yaşanan büyük deprem sonrasında Engin Yeşil tarafından Van’a inşa edilen ve ihtiyaç sahiplerine valilik tarafından teslim edilen kalıcı konutlar, tuvalet binaları ve mescit binası Yeşil Çatı projesinin başlangıcı ve güzel bir örneği olmuştur.

İkinci proje İskenderun’a...

Hız kesmeden devam edecek Yeşil Çatı projesi şimdi de İskenderun bölgesinde ihtiyaç sahiplerine konut sağlayacak. Proje İskenderun belediyesi işbirliği ile gerçekleşecek. Projenin yapılacağı arsayı İskenderun Belediyesi’nden satın alacak olan hayırsever Nuri Uysen, arsayı Yeşil Çatı projesi için bağışlayacaktır. Belirlenen araziye Yeşil Çatı tarafından bedelsiz olarak inşa edilecek olan 100 konutluk proje ile evler gazi ve şehit ailelerine teslim edilecek.

İhtiyaç sahiplerini ev sahibi yapma hedefi ile yola çıkan Yeşil Çatı farklı noktalardan da yardımlarını sürdürecek. Her yıl belirlenmiş olan satış rakamlarına istinaden ihtiyaç sahiplerine bedelsiz ayakkabı verecek. Yine dernekler, vakıflar, kamu kuruluşları gibi kanallar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşacak olan Yeşil Çatı özellikle çocuklara ve öğrencilere ayakkabı temin edecek.

Tüm bunların yanı sıra belirli yardım projelerini ve olabilecek diğer sosyal sorumluluk projelerini de destekleyecek olan Yeşil Çatı, Yeşil Holding’in sosyal sorumluluk çalışmalarının bir arada toplayan bir platform haline gelecek.

Tüm Türkiye’yi bu anlamlı proje ile tanıştıran Yeşil Çatı gerek kamu kuruluşlarını gerekse özel sektörü ve dileyen tüm hayırseverleri birleştirerek büyük bir toplumsal sorumluluk projesinin hayata geçmesini sağlayacak.